Osud antidiskriminačního zákona visí na ČSSD

Evropský soudní dvůr odsoudil ČR, protože do legislativy doposud nepřevedla normy o rovnosti mužů a žen v systémech sociálního zabezpečení pracovníků. Česko zatím zaplatí „jen“ náklady soudního řízení ve výši maximálně několika tisíc eur. Může ale být i hůř.

Česko je poslední zemí EU, která nepromítla antidiskriminační směrnice do své legislativy.
Dobrovolně se k tomu přitom zavázala již svým vstupem do unie v roce 2004. Po rozhodnutí Evropského soudního dvora se celá záležitost vrací na stůl Evropské komise, která žalobu na ČR podala. A pokud nedojde k brzkému přijetí antidiskriminačního zákona, Česko by to mohlo stát pokutu ve výši stovek milionů. Návrh zákona přitom už parlamentem prošel, zabrzdil ho svým vetem prezident Klaus. Již několikrát byl stažen z programu schůze – hrozilo totiž, že veto přehlasováno nebude.

Stávající návrh zákona má pomoci zajistit rovný přístup ke vzdělání, práci, zdravotnické péči či kupříkladu sociálním výhodám. A to bez ohledu na věk, rasu, národnost, sexuální orientaci, zdravotní postižení, pohlaví, náboženství a světový názor. Na zatím neexistující zákon odkazuje Zákoník práce, ze kterého antidiskriminační ustanovení vypadla. Podle návrhu by měla problematika diskriminace patřit pod agendu veřejného ochránce práv.

S přijetím zákona je to těžké už od začátku. V minulém volebním období jej předkládala vláda ČSSD, KDU-ČSL a US- DEU. Sněmovnou sice poprvé prošel, Senát ho ale vetoval a sněmovna již nepřehlasovala. Proti totiž byly tehdy opoziční ODS a KSČM a ani koalice nebyla úplně jednotná. Sociální demokracie však svůj návrh jednoznačně podporovala. Ve stávajícím volebním období je to jinak. KSČM – kvůli tomu, že návrh neobsahuje zrušení lustračních zákonů – je stále proti. Značná část ODS přistoupila na kompromis – na návrh v takzvaně minimalistické podobě, která nejde nad rámec unijních směrnic.

Nepřítel dobrého

To, že ODS kývla alespoň na kompromis, vyjednala Strana zelených. „Není to sice maximum, ale i tak bude zákon účinný,“ říká poslankyně Kateřina Jacques (SZ). Za kompromis se postavilo i několik desítek neziskových organizací. „Oběti diskriminace na zákon čekají již mnoho let,“ říká právnička Martina Štěpánková z Poradny pro občanství.

Návrh považuje za dostačující také třeba zástupce kabinetu evropského komisaře pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Jan Jařab. Jelikož ale několik občanských demokratů – minimálně Alena Páralová, Juraj Raninec, Jan Schwippel a Vlastimil Tlustý – návrh podpořit nechce, je k jeho přijetí nutná alespoň částečná podpora ČSSD.

Poslankyně Anna Čurdová (ČSSD), která zamítavé stanovisko sociální demokracie doporučuje, se opakovaně nechala slyšet, že vláda má prý dvě možnosti: buď zákon prosadit svými hlasy, nebo danou podobu nechat padnout a s opozicí připravit zákon nový.

Pokud by stávající návrh sněmovnou znovu nebyl přijat, spadl by – minimálně pro toto volební období – opravdu pod stůl. ODS o jiném než kompromisním návrhu slyšet nechce a s KSČM také nelze počítat. Hlasy ČSSD, SZ a KDU-ČSL by k přijetí nestačily. Jedinou možností, aby občané ČR začali v oblasti antidiskriminace konečně požívat stejných standardů jako ostatní občané EU a aby Česko nevyfasovalo pokutu, proto je, aby ČSSD svůj názor přehodnotila a stávající podobu návrhu podpořila.

V této souvislosti na sociální demokracii nedávno apeloval její bývalý předseda, eurokomisař Vladimír Špidla. „V angličtině existuje pořekadlo, že ,nejlepší je nepřítelem dobrého‘. Názorným příkladem bylo rozhodnutí amerických zelených podpořit v prezidentských volbách roku 2000 ,nejlepšího‘ kandidáta Ralpha Nadera raději než pouze ,dobrého‘ demokrata Ala Gorea. Výsledek? V Bílém domě místo Gorea na osm let zasedl George W. Bush,“ uvedl Špidla pro deník Právo.

Andrea Cerqueirová pro MF Plus, 12.12.2008

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s


%d bloggers like this: