Proslulé židovské rodiny

  Tisk

Převzato z www.eretz.cz

 

Autor: Katja Behling (příloha Tachlesu č. 25), překlad: Karel Orlík   
Monday, 30. 06. 2008
Židovská rodina Warburgů patří v Evropě k největším, podobně jako Rothschildové nebo Mendelssohnové. Warburgové jsou v Německu nejstarší bankéřskou rodinou, která se v bankovnictví angažuje nepřetržitě od 16.století. Z její dynastie vyšli vědci, učenci, umělci, politici, důstojníci i členové tajných služeb. Warburgové měli kontakty s císařem Wilhelmem II., americkým prezidentem Rooseveltem, Chaimem Weizmannem, Albertem Einsteinem nebo Georgem Gershwinem.

Warburgové byli úspěšní i na počátku 20.století, kdy hvězda Rothschildů pomalu uhasínala. Po sňatku Morice Warburga s Charlotou Oppenheimovou se obě rodiny podílely na dalším rozvoji bankovnictví. Pod jejich synem Maxem dosáhly rodiny v úspěchu banky svého zenitu. Max se stal členem předsednictva burzy cenných papírů v Hamburgu, členem Generální rady říšské banky a byl nejúspěšnějším bankéřem německého císařství. Oppenheimové vlastní největší soukromou banku v Evropě. Nedávno přemístili po 200 létech své sídlo z Kolína nad Rýnem do Lucemburska, kde založili svou pobočku už před 150 léty a přispěli tak ke slávě lucemburského knížetství.

Warburgové se také dobře vyznali i v politice. Brali Hitlerovy hrozby vážně a v 1933 ve spolupráci s americkou rodinou nalodili do dvou parníků všechen majetek směrem Londýn. Ze zachráněných knih pak vznikla v Londýně Warburgova knihovna jako centrum německého kulturního dědictví. V 1938 pak opustila rodina Německo a velice účinně pomáhala při záchraně židovských dětí a sirotků. Až 400 dětí žilo z podpory Warburgů, než se v lednu 1946 dostaly první skupiny zachráněných dětí-sirotků do Palestiny.

Finanční krizi z počátku 2008 přečkala banka Warburg beze škod a její kapitál vzrostl o 63 milionů euro. Max Warburg se angažuje v Haifě na projektech tamější univerzity při výuce židovských a arabských studentů. Je členem předsednictva německé nadace v Haifě spolu s bývalým kancléřem Helmutem Schmidtem, bývalým ministrem Manfredem Lahnsteinem, Klausem Kinkelem, Joškou Fischerem nebo herečkou Iris Berbenovou.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s


%d bloggers like this: